Európske odporúčania k diagnostike a terapii syfilisu • 2014 European guideline on the management of syphilis (JEADV 2014; 28:1581-1593)

Janier, M.1(*), Hegyi, V.2, Dupin, N.3, Unemo, M.4, Tiplica, G.S.5, Potocnik, M.6, French, P.7, Patel, R.8

1Centre clinique et biologique des MST, Hôpital Saint-Louis AP-HP et Hôpital Saint-Joseph, Paris, France                  

2Detská dermatovenerologická klinika, Univerzita Komenského, Bratislava, Slovensko                                              

3Centre National de Reference de la Syphilis, Hôpital Tarnier-Cochin, AP-HP, Paris, France

4WHO samarbetscentrum för gonorré och andra sexuellt överförbara infektioner, Laboratoriemedicinska länskliniken, Örebrolänslandsting, Örebro, Sverige

5Clinica Dermatologie 2, Universitatea Carol Davila, Spitalul Clinic Colentina, București, România

6Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični Center, Ljubljana, Slovenija

7Central and North West London NHS Trust and University College, London, UK

8Department of Genitourinary Medicine, the Royal South Hants Hospital, Southampton, UK

*Za korešpondenciu zodpovedá: M. Janier. E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Súhrn

Úvod

Syfilis zostáva naďalej významným problémom verejného zdravotníctva v Európe (vo východnej Európe od 90. rokov 20. storočia, v západnej Európe od jeho znovuobjavenia sa na prelome 20. a 21. storočia).

Metódy

Tieto odporúčania vychádzajú z Európskych odporúčaní k diagnostike a terapii syfilisu od Medzinárodnej únie pre sexuálne prenosné infekcie (IUSTI) z roku 2008, vydaných redakčnou radou European Guideline Editorial Board (http://www.iusti.org/regions/Europe/pdf/2013/Editorial_Board.pdf) a výborom  EDF Guideline Committee.

Výsledky

Odporúčania týkajúce sa diagnostiky a terapie syfilisu v Európe. Hlavné novinky sú (1) širšie použitie PCR,  imunohistochémie, subtypizácie Treponema pallidum subsp. pallidum, nové treponémové testy a testy s okamžitým výsledkom (rapid-point-of-care) detegujúce ako treponémové tak aj netreponémové protilátky, (2) flexibilnejšie možnosti skríningu (najprv treponémový test (TT) alebo netreponémový test (NTT) alebo obidva súčasne) a (3) prokaín penicilín nie je viac liekom prvej línie v akejkoľvek fáze ochorenia, to znamená, že v súčasnosti je jediným liekom prvej línie pri včasnom a neskorom latentnom syfilise dlhodobo pôsobiaci penicilín G (t.j. benzatín-benzylpenicilín, BPG).

Záver

Syfilis je pomocou sérologických testov relatívne ľahko diagnostikovateľnou chorobou, avšak všetky laboratórne výsledky by mali byť vyhodnocované spolu s klinickými údajmi a anamnézou rizikovéhosexuálneho správania. Taktiež je jednoducho liečiteľný pomocou BPG. Nedostatočné zásoby BPGv mnohých európskych krajinách môžu ohroziť pokusy o eradikáciu tejto choroby v Európe.

Prijaté: 13. júl 2014; Akceptované: 4. august 2014

Stret záujmov: Autori nie sú v žiadnom konflikte záujmov týkajúceho sa týchto odporúčaní.

Finančné zdroje: Žiadne.

 


Stiahnuť / Pozrieť ČLÁNOK (PDF)    |      Stiahnuť / Pozrieť časopis (PDF)