Editorial 1/2020

Prvé číslo časopisu „Liečba dermatovenerologických ochorení“ vychádza v mimoriadne zložitej dobe, v dobe celosvetovej pandémie infekciou koronavírus COVID-19, ktorá postihuje respiračný systém predovšetkým v podobe zápalu pľúc, žiaľ nezriedka s letálnym koncom. Jednou z rizikových skupín sú aj pacienti na biologickej liečbe, ktorí sú touto liečbou imunosuprimovaní. Preto je nutné zamyslieť sa, aký liečebný postup u našich pacientov je potrebné zvoliť. Osobne si myslím, že pacienti, ktorí už dostávajú biologikum, by mali v uvedenej liečbe pokračovať jednak pre možné výrazné zhoršenie základného ochorenia a jednak pre zníženú efektivitu biologickej liečby, ktorú by sme v časovom odstupe opakovali, ale tiež pre výraznú aktiváciu niektorých komorbidít, ktoré biologická liečba stabilizovala. Samozrejme, týmto pacientom je potrebné vysvetliť všetky okolnosti aj riziká biologickej liečby v prostredí možnej koronavírusovej infekcie. Inými slovami, mali by sa chrániť všetkými dostupnými spôsobmi a prostriedkami. Otázkou však je čo s pacientmi, ktorí sú na biologickú liečbu novo nastavovaní. Osobne si myslím, že v týchto prípadoch je potrebné postupovať individuálne a zvážiť, či základné ochorenie, ktoré plánujeme biologikom liečiť je tak závažné, že neznesie odklad, alebo je možný niekoľko mesačný odklad biologickej liečby. V súčasnej dobe voľme radšej intenzívnu lokálnu liečbu, ktorá môže preklenúť toto, verme, že prechodné obdobie.

Napriek uvedeným okolnostiam veríme, že aj toto číslo nášho časopisu vás vedomostne obohatí a okrem tradičných článkov o biologickej liečbe chronickej ložiskovej psoriázy zaujmú aj články o novej klasifikácii mastocytóz, súčasnom výskyte hidradenitis suppurativa a pyoderma gangrenosum, či dermatologickej symptomatológie diabetu.

Záverom mi dovoľte popriať vám všetkým, aby pandémia koronavírusovej infekcie v čo najkratšom čase skončila, aby sme ako dermatovenerológovia pre eradikáciu tejto infekcie čo najviac urobili, aby sme všetci síce skromne ale predsa strávili Veľkonočné sviatky v pohode s rodinami a aby zdravotné poisťovne ocenili, čo sme v tomto ťažkom období pre našich pacientov urobili a aby lekárom a špecialistom všetky výkony zaplatili.

prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

 


Stiahnuť / Pozrieť ČLÁNOK (PDF)    |      Stiahnuť / Pozrieť časopis (PDF)