Editorial 1/2021

Vážení čitatelia,

aj v súčasnosti musíme konštatovať, že napriek ochranným nariadeniam vlády SR, problémy s pandémiou COVID-19 pretrvávajú, ba dokonca pribúdajú nové prípady tak, že nemocnice už so svojimi lôžkovými kapacitami nestačia zvládať nápor pacientov s infekciou SARS-CoV-2. Pribúdajú závažné komplikácie ochorenia s narastajúcimi počtami úmrtí a dokonca pribúda aj počet detských pacientov. Lieky, ktoré sa ešte pred rokom považovali za účinné v liečbe COVID-19, ako bol napr. Plaquenyl, sa ukazujú neefektívne, a až do takej miery, že Plaquenyl bol vyňatý z liečby lupusu,  a sa do tejto liečby vrátil, žiaľ s viacerými výrazne zhoršenými prípadmi lupusu. Celá situácia si vyžaduje maximálne nasadenie zdravotníckych pracovníkov na všetkých úrovniach.

Zaujímavé sú aj informácie s narastaním počtu prípadov ochorení ešte pred 5 rokmi zriedkavých, akú sú Kawasaki a Kawasaki like.  Pacienti v snahe si pomôcť v boji s infekciou COVID-19 siahajú ku neštandardným formám liečby, a tak nám pribúdajú pacienti s mimoriadne závažnými až smrteľnými ochoreniami ako je epidermálna nekrolýza a podobne. Objavujú sa tiež informácie o biologickej liečbe ochorení, ktorá ešte pred nedávnom musela byť ukončená a dnes sa ukazuje, že pacienti na biologickej liečbe lepšie zvládajú infekciu COVID-19 v dôsledku blokovania niektorých cytokínov.

Z uvedeného vyplýva, že názory na liečbu SARS-CoV-2 sa vyvíjajú. Okrem vakcinácie sa objavujú aj správy o úspešnej liečbe tohto ochorenia ivermektínom. O všetkých týchto problémoch sme sa snažili informovať našich čitateľov a preto im želáme mnohé nové poznatky pri čítaní tohto čísla časopisu LDVO.

za redakčnú radu

Juraj Péč, šéfredaktor

 


Stiahnuť / Pozrieť ČLÁNOK (PDF)    |      Stiahnuť / Pozrieť časopis (PDF)