Editorial 1/2014

Vážené kolegyne a kolegovia,

v týchto dňoch sa k Vám dostáva druhé číslo časopisu „Liečba dermatovenerologických ochorení“, ktorý je slovenskou verziou voľného pokračovania časopisu „Biologická léčba“. Časopis vychádza pod záštitou Slovenskej lekárskej komory a Univerzitnej nemocnice Martin.

Časopis je rozdelený na niekoľko častí. Prvá časť je venovaná problematike biologickej liečby psoriázy monoklonálnymi protilátkami skupiny biosimilars, z ktorých prvé remsima a inflectra (biosimilars infliximabu) v týchto dňoch, po registrácii prichádzajú aj na náš farmaceutický trh. Je našou snahou analyzovať všetky pozitíva, ale aj riziká, ktoré môže liečba biosimilars pri súčasnej absencii klinických štúdií so sebou priniesť. Z pobytu v NIBRT (National Institute for Bioprocessing Research and Training) v írskom Dubline a získaných poznatkov je bližšie popísaná výroba monoklonálnych protilátok, a zdôraznená vo viacerých aspektoch jej jedinečnosť.

Dostatok miesta je venovaný aj problematike úspešnej, zatiaľ ešte „off label“ liečby ochorení pemphigus vulgaris refraktérnych na klasickú imunosupresívnu aj imunomodulačnú liečbu monoklonálnou protilátkou anti-CD20, rituximabom. Častú, veľmi závažnú komplikáciu imunosupresívnej liečby, infekciu herpes zoster, je možné úspešne zvládnuť antivirotikami, z ktorých je predstavený jeden z najúčinnejších – famciklovir.

V sérii kazuistických informácií sú prezentované klinicky, diagnosticky aj liečebne zaujímavé prípady, na ktoré by sme mali myslieť v našej klinickej praxi, a to aj napriek tomu, že nejde o frekventované ochorenia.

Jedným z veľmi závažných diagnostických, a predovšetkým liečebných problémov je chronická spontánna (idiopatická) urtikária. S týmto ochorením sa stretávajú špecialisti prakticky všetkých medicínskych odborov. V súčasnosti sa tejto problematike, už aj preto, že ochorenie výrazne znižuje kvalitu života pacientov, venuje veľa vedeckých tímov, ktoré hľadajú etiopatogenézu, ale aj liečbu týchto ochorení. Je nám veľkou cťou, že s láskavým dovolením prof. Maurera sme získali súhlas uverejniť originálnu verziu slovenského prekladu „guidelines“ diagnostiky a liečby chronickej spontánnej urtiky, na ktorej pracovali najvýznamnejší odborníci sveta v tejto problematike. Zložitá hospodárska situácia a skutočnosť, že veľa našich občanov žije na hranici biedy v sociálne veľmi zložitých podmienkach spôsobuje, že stále častejšie sa stretávame s infekciami organizmu, prenášanými, ba priamo vyvolávanými hmyzom. Touto problematikou sa zaoberá článok zameraný na krvcicajúce hematofágne dvojkrídlovce.

Jednými z najzávažnejších, život ohrozujúcich ochorení v dermatológii, sú bulózne ochorenia skupiny pemphigus, ktorých ošetrovaniu sa venuje článok komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti, a ktorá je rovnako dôležitá, ako samotná imunosupresívna liečba takýchto stavov. Do časopisu je zaradená aj samostatná kapitola, v ktorej sa budeme venovať prácam doktorandov dennej formy doktorandského štúdia, a to aj v prípadoch, keď nepôjde o práce úplne sa stotožňujúce so zameraním nášho časopisu. Ide o snahu prepojiť školu, výskum a prax a prezentovať výsledky bádania v čo najväčšom možnom rozsahu tak, aby naša odborná verejnosť sa oboznámila s veľmi užitočnou, veľakrát priekopníckou prácou našich mladých adeptov výskumu. Prvú z nich si dovoľujeme predstaviť v dnešnom čísle.

Aby tento časopis prezentoval aj poznatky z „prírodnej medicíny“, budú v ňom uverejňované články o liečivých rastlinách využívaných po stáročia. Prvou lastovičkou je článok o cesnaku medveďom z publikácie Marie Treben „Zdravie z Božej lekárne“. Veríme, že tento časopis svojím obsahom a zameraním osloví odbornú, nielen slovenskú dermatologickú obec, a že každý čitateľ si v ňom nájde niečo, čo ho zaujme.

 

Prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., vedúci redaktor

 


Stiahnuť / Pozrieť ČLÁNOK (PDF)    |      Stiahnuť / Pozrieť časopis (PDF)