Editorial 2/2016

Nachádzame sa v období pekného leta, kedy si všetci potrebujeme oddýchnuť a načerpať nové sily do ďalšej práce. Počas dovoleniek určite mnohí z nás navštívia aj vzdialené destinácie, ktoré okrem prekrásnej prírody a mnohých lákajúcich atrakcií môžu byť svojou faunou aj flórou, ak si nedáme patričný pozor, pre nás aj nebezpečné. Okrem gastrointestinálnych problémov si najčastejšie prinášame domov rôzne formy alergie navodené nielen stravou, ale tiež poštípaním pre nás neznámym druhom hmyzu, alebo kontaktu s rastlinami, ktoré nevieme bližšie špecifikovať. Súčasná zmena klímy spôsobuje, že aj u nás sa začínajú objavovať druhy hmyzu, živočíchov a rastlín, ktoré sa v našich klimatických podmienkach doteraz nevyskytovali. Pomaly sa začínajú stierať hranice subtropických pásiem, kde sme sa stretávali s ochoreniami tzv. tropickej medicíny, nakoľko viaceré z takýchto chorôb, aj keď zatiaľ iba sporadicky, diagnostikujeme už aj u nás.

Okrem mimoriadne efektívnej a účinnej liečby psoriázy, ale aj psoriatickej artritídy a ankylozujúcej spondylitídy secukinumabom sa do liečby všetkých foriem psoriázy (okrem chronickej ložiskovej, tiež palmoplantárnej psoriázy kapilícia, nechtov) od septembra dostáva ďalšia nová molekula – apremilast. Apremilast spolu s thalidomidom, na základe svojej štruktúry phthalimidového kruhu, majú porovnateľné mechanizmy účinkovať s analógmi thalidomidu, lenalinomidu a pomalidomidu. Prebiehajúce klinické štúdie liečby apremilastom ankylozujúcej spondylitídy, reumatoidnej artritídy, atopickej dermatídy, ale tiež m. Behcet, zápalových ochorení čriev, sarkoidózy a ďalších ochorení upozorňujú na široký liečebný záber tohto mimoriadne zaujímavého lieku, pravdepodobne účinného aj v liečbe tzv. autoinflamačných ochorení. Zavedením apremilastu do klinickej praxe sa nám určite rozšíri liečebný záber niektorých závažných a ťažko zvládnuteľných chorôb a ich komplikácií.

V tomto vydaní časopisu „Liečba dermatovenero-logických ochorení“ sme venovali pozornosť aj problematike kombinovanej biologickej a nebiologickej, tzv. konvenčnej liečby psoriázy so všetkými jej benefitmi a úskaliami.

Publikácia článku „Obezita a tabakizmus – základné spúšťajúce faktory hidradenitis suppurativa“ diskutuje aj o možnom vplyve týchto faktorov v patogenéze hidradenitis suppurativa.

Veríme, že aj toto číslo časopisu „Liečba dermatovenerologických ochorení“ obohatí naše vedomosti a spríjemní nám letné dni.

Za redakčnú radu

Juraj Péč


Stiahnuť / Pozrieť ČLÁNOK (PDF)    |      Stiahnuť / Pozrieť časopis (PDF)