Krátko pred prvou adventnou nedeľou tohto roku navždy odišla po krátkej chorobe vo veku 80 rokov naša kolegyňa a jedna z najbližších osobností nášho života doc. MUDr. Želmíra Fetisovová, PhD.
Je takmer zbytočné na tomto mieste uvádzať všetky Želkine posty, zásluhy, vyznamenania, výsledky mravčej dennodennej práce, jej presahy z dermatovenerológie do iných odborov medicíny či spoločenské aktivity. Veď sme sa desiatky rokov pravidelne stretávali na dermatovenerologických podujatiach a pri iných príležitostiach, na ktorých sa pracovalo, ale aj diskutovalo, rozprávalo a informovalo. Pre tých, ktorí sú v odbore mladší a nepoznajú osobnosť Želky Fetisovovej, uvedieme aspoň stručné kalendárium:
Želka Fetisovová, rodená Tarcalová, sa narodila 10. júna 1941 v Martine. V roku 1964 ukončila štúdium medicíny na LF v Bratislave. V príslušných termínoch atestovala v odbore dermatovenerológia I. a II. stupeň, v roku 1983 získala titul CSc., v roku 2002 sa habilitovala za docentku. V roku 2003 jej bol udelený titul mimoriadna profesorka.
Pôsobila ako sekundárna lekárka v OÚNZ v Martine, odborná asistentka Dermatovenerologickej kliniky v Martine, primárka Kožného oddelenia v OÚNZ v Topoľčanoch, potom ako odborná asistentka dermatovenerologic-kej katedry IVZ v Bratislave, ďalej ako primárka kožného oddelenia FNsP L. Pasteura v Košiciach, aby sa neskôr vrátila do rodiska v Martine, kde pracovala ako zástupkyňa prednostu kožného oddelenia martinskej FNsP, potom ako asistentka na tom istom pracovisku. V roku 2000 sa stala vedúcou Ústavu ošetrovateľstva na JLF UK v Martine a v roku 2006 vedúcou Ústavu nelekárskych študijných programov na JLF UK. Prakticky do konca života bola aktívna ako lekárka v ambulancii profesionálnych dermatóz, vedecká tajomníčka martinského spolu SLS a predsedníčka Etickej komisie UNM.
Počas svojho dlhého pracovného života zastávala miesto regionálnej odborníčky pre profesionálne dermatózy, bola expertkou pre dermatovenerológiu SLK, zakladajúcou členkou Nadácie Hospice sv. Martina v Martine, podpredsedníčkou Etickej komisie Žilinského samosprávneho kraja a predsedníčkou EK UNM, členkou redakčných rád odborných časopisov, členkou Vedeckej rady JLF UK, garantkou doktorandského študijného programu UK Bratislava a JLF UK v Martine v odbore dermatovenerológia. Za pracovné aktivity získala rad ocenení a vyznamenaní. Vyberieme aspoň jedno z nich, Cenu mesta Martin, ktorú dostala v roku 2006 za vynikajúce tvorivé diela a výsledky vo vedecko-pedagogickej oblasti a činy pri záchrane ľudských životov a zdravia a za propagáciu mesta Martin doma i v zahraničí.
V časopise Liečba dermatovenerologických ochorení bola členkou jeho redakčnej rady a častou prispievateľkou. V karentovom časopise EADV(2003); 17, 473-476 bol uverejnený článok s názvom Dermatological findings in an adult patient with juvenile hyaline fibromatosis. Pre spomenutie tohto článku máme niekoľko dôvodov. Na prvom mieste nie je fakt, že bol citovaný vo viacerých zásadných svetových monografiách, ale najmä to, že sama autorka k nemu mala pozitívny vzťah. Vyjadroval ucelený holistický obraz dlhoročnej starostlivosti o kvalitu života pacienta, ktorého choroba, neskoro diagnostikovaná a sociálne zanedbaná, bola vo svojej podstate neliečiteľná. Kvalitným medicínskym a ošetrovateľsko-opatrovateľským prístupom bolo však možné pacientovi „zľudštiť“ život. Ako „introitus“ k článku uvádzame, že pacient (38-ročný muž z Oravy) bol na vlakovej púti v Lurdoch v teplých letných dňoch. Jeho kožné infekcie počas cesty vlakom sa natoľko zhoršili, že musel byť na spiatočnej ceste preložený priamo na kliniku dermatovenerológie v martinskej nemocnici po dohovore so službukonajúcou primárkou Fetisovovou. A tam sa začala dlhá, vedecky precízna, konziliárne spolupracujúca, diagnosticky detailne uzatvorená a sociálne doriešená cesta pozitívnejšej kvality života pacienta. Prípad je príkladom nezdolnej vytrvalosti a intenzívneho, všestranného vloženia sa Želky do liečby, diagnostiky, ako aj jej vzťahu k chorým.
Lúčime sa teda s našou drahou Želkou slovami našej spoločnej kolegyne a priateľky MUDr. Alenky Mažgútovej, PhD.: „Každý z nás asi na Želke videl najmä to, čo rozoznával sám v sebe, alebo to, čo potrebuje. Od jej profesionálneho, vedeckého, pedagogického rozmeru po osobné rodinné aj sociálne vzťahovanie sa. Zrejme nenájdeme človeka, ktorý sa so Želkou stretol a nemal z toho stretnutia úžitok, osoh, poznanie či pomoc, alebo záujem o účasť či radu, povzbudenie či nádej.“
Ďakujeme, Želka, za Tvoj život a za to, že sme mohli byť jeho súčasťou.
Requiescat in pace!
Za redakčnú radu prof. MUDr. Katarína Adamicová, PhD.
Stiahnuť / Pozrieť ČLÁNOK (PDF) | Stiahnuť / Pozrieť časopis (PDF)